Günaydın Ziyaretçi!
Bookmark and Share Yazdır
Mağaza Logosu

Aşçıoğlu A.Ş

Bitkisel ürün ve vitamin satışı NATUREL HEALTHEIS 13 yıllık Marka

VİTAMİN D3 60 ADET İlan No: #83280

39 TL

İSTANBUL / ŞİŞLİ / MECİDİYEKÖY / MECİDİYEKÖY MAH.

  

Bu ürünü sadece Peşin fiyatına alabilirsiniz.

 • İlan Tarihi
  13 Şubat 2019
 • Kimden
  Mağazadan
 • Kargo Süresi
  5 gün
 • Takas
  Hayır
 • Durumu
  Sıfır

Kullanıcı Bilgileri

Açıklama

VİTAMİN D3

 

D vitamini yağda çözünen vitamin grubuna dahil bir vitamindir. Süt ve süt ürünleri gibi birçok gıdada az miktarda bulunabilir, balık ve D vitamini katkılı tahıllarda da bulunmaktadır. Ancak, cildin güneşe maruz kalması, vücudun %80 ile %90 arasında D vitamini yapmasını sağlar. D vitamini ilaç olarak laboratuarda da yapılabilir sağlar.

 

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?


Alfacalcidol: 1-alfa-hydroxycholecalciferola, 1-alfa-hydroxycholecalciferola, 1 alfa (OH) D3.


Calcifediol: 25-HCC, 25 hydroxycholecalciferola, 25 hydroxycholecalciferola, 25-hidroksi vitamin D3, 25 hydroxyvitamine D3, 25 OHCC, 25 OHD3, Calcifédiol.


Calcipotriene: Calcipotriène, Calcipotriol.


Kalsitriol: 1,25 DHCC, 1,25 dihidroksikolekalsiferol, 1,25 dihidroksikolekalsiferol, 1,25-dihidroksi vitamin D3, 1,25 dihydroxyvitamine D3, 1,25 diOHC, 1,25 (0H) 2D3.


Kolekalsiferol: 7-déhydrocholestérol Aktif, Aktif 7-dehydrocholesterol, kolekalsiferol, Colecalciferol, Colécalciférol, Vitamin D3.


Dihydrotachysterol: DHT, Dihydrotachystérol dihydrotachysterol 2, dichysterol, Vitamin D3.


Ergokalsiferol: Aktif ergosterol, Calciferol, ergokalsiferol, Ergocalciferolum, ergosterol aktif, ergosterol Irradié Işınlanmış ergosterol, Viosterol, Viostérol, Vitamin D2


Parikalsitol: 19-nor-1 ,25-dihidroksi D2, 19-nor-1 ,25-dihydroxyvitamine D2, Paracalcin.

Sponsorlu Bağlantılar

 

D VİTAMİNİ ETKİLERİ NELERDİR?


D vitamini sağlık açısından çoğu hususta faydalı bir vitamindir. Öncü olarak kullanılan ya da sağladığı fayda zayıf ve ağrılı kemikler (osteomalazi) yol açan koşulların tedavisinde kullanılmasıdır.

 

 • Kandaki fosfat düşük seviyelerde (familyal hipofosfatemi). Bir hastalık nedeniyle kandaki fosfatın düşük seviyelerde olmasına Fanconi sendromu denir.

 

 • Sedef hastalığı (D vitamininin sadece özel bir formunun reçete edilmesi ile).

 

 • Düşük paratiroid tiroid hormon seviyeleri nedeniyle kan kalsiyum düzeyinin düşük olması

 

 • Düşük kalsiyum ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kemik kaybı (böbrek osteodistrofi) önlemeye yardımcı olur.

 

 • Raşitizm.

 

MUHTEMEL DİĞER ETKİLERİ


Kortikosteroid adı verilen ilaçlar alan kişilerde kemik kaybının azaltılması ve osteoporoz (kemik erimesi) tedavisinde başvurulan önemli tedavi destekleyicisidir. Kolekalsiferol denilen D vitamininin belirli bir formunun alınması ya da D3 vitamininin kalsiyum ile birlikte alınması kemik kaybı ve kemik kırıklarını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca yaşlı insanların düşmelerinin önüne geçilmesi içinde akla gelen ilk besin takviyesidir. Bunların dışında;

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 • Multipl skleroz (MS) riskini azaltır.
 • Yaşlı kadınlarda romatoid artrit riskini azaltır.
 • Hiperparatiroidizm adı verilen kadınlarda kemik kaybı
 • Kanser. Bazı araştırmalar yüksek dozda D vitamini takviyesi ve kalsiyum alan kişilerde herhangi bir tür kansere yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.
 • Kilo kaybı.

Yaşlı yetişkinlerde kas gücünün geliştirilmesi, böbrek nakli olan kişilerde kemik kaybının önlenmesi, meme kanserinin önlenmesi ve hipertansiyon gibi sağlık sorunlarında yapılan uygulamalarda çoğunlukla başarısız olan bir vitamindir.

 

İSPATLANMAMIŞ FAYDALARI


Kalp ve damar hastalığı, yüksek kolesterol, miyelodisplastik sendromu olarak adlandırılan bir kan hücresi hastalığı, kas hastalığı olarak adlandırılan proksimal miyopati, kolorektal kanser, siğiller, dişeti hastalığı, bronşit, astım, nefes alma bozuklukları, diyabet, metabolik sendrom, premenstrüel sendrom (PMS) gibi sağlık koşullarında başarılı olabilen bir vitamindir.

 

D VİTAMİNİ NASIL ETKİ EDER?


D vitamini, vücutta bulunan mineraller olan kalsiyum ve fosforun düzenlenmesi için gereklidir. Aynı zamanda, uygun kemik yapısının korunmasında önemli bir rol oynar.

 

D VİTAMİNİ GÜVENLİ BİR VİTAMİN Mİ?


D vitamini uygun miktarda ağız yoluyla alındığında güvenlidir. Çoğu insan, genellikle çok fazla alınmadığı takdirde, D vitamini yan etkilerinin deneyimi görülmemiştir. D vitamini çok fazla alınması halsizlik, yorgunluk, uyku hali, baş ağrısı, iştah kaybı, ağız kuruluğu, metalik tat, bulantı, kusma gibi bazı yan etkileri içerebilir.
Her gün uzun süre, 50 mcg (2000 adet) alımdan daha yüksek dozlarda D vitamini alınması güvenli olmayabilir ve aşırı yüksek kan kalsiyum seviyesinin yükselmesine sebep olabilir. Bununla birlikte çok yüksek dozlar, D vitamini eksikliğinin genellikle kısa süreli tedavisi için gereklidir. Eğer;

 • Böbrek hastalığı
 • Kandaki yüksek kalsiyum düzeyleri
 • Damar sertliği (ateroskleroz)
 • Sarkoidoz olarak isimlendirilen bir sağlık sorunu
 • Histoplazmozis olarak isimlendirilen bir sağlık sorunu
 • Aşırı aktif paratiroid bezi (Hiperparatiroidizm)
 • Lenfoma gibi durumlar da D vitamini alacaksanız sağlık uzmanınızla konuşmadan almayın

 

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?


Alüminyum


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Alüminyum antasitlerde bulunur. D vitamini, vücudun alüminyum emilimini artırabilir. Bu etkileşim, böbrek hastalığı olan kişiler için bir sorun olabilir. D vitamini iki saat önce alın ya da antasitleri dört saat sonra alın.


Atorvastatin (Lipitor)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, vücuda giren atorvastatin (Lipitor) miktarını düşürebilir. Bu d atorvastatin (Lipitor) ilacının faydasını düşürebilir.


Calcipotriene (Dovonex)


Etkileşim Değerlendirme:
Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Calcipotriene D vitaminine benzer bir ilaçtır. D vitamini ile birlikte calcipotriene (Dovonex) alınması ilacın etkileri ve yan etkileri artırabilir. Calcipotriene (Dovonex) alıyorsanız, D vitamini almaktan kaçının.


Digoxin (Lanoxin)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Digoxin (Lanoxin), kalbinizin daha güçlü olmasına yardımcı olmak için kullanılır. Digoxin (Lanoxin) ile birlikte D vitamini alınması, digoksin (Lanoxin) etkilerini artırabilir ve düzensiz kalp atışına yol açabilir. Digoksin (Lanoxin) alıyorsanız, D vitamini takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun.
Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac)
Etkileşim Değerlendirme:
 Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac) da kalbi etkileyebilir. Diltiazem (Cardizem, Dilacor, Tiazac) ile birlikte büyük miktarda D vitamini almak, diltiazem etkinliğini düşürebilir.
Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitokrom P450 3A4 (CYP 3A4) substratları)
Etkileşim Değerlendirme:
 Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve parçalanır. D vitamini, karaciğerde bazı ilaçların parçalanma hızını artırabilir. Bazı ilaçlar ile birlikte D vitamini alınması, bu ilaçların etkinliğini azaltabilir. D vitamini almadan önce karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuzla konuşun.
Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar lovastatin (Mevacor), klaritromisin (Biaxin), siklosporin (Neoral, Sandimmune), diltiazem (Cardizem), östrojenler, indinavir (Crixivan), triazolam (Halcion’a) ve diğerleri sayılabilir.


Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) de kalp etkileyebilir. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) alıyorsanız büyük miktarda D vitamini almayın.


İdrar sökücüler (Tiyazid diüretikler)


Etkileşim Değerlendirme: Orta derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
D vitamini, kalsiyumun vücuttaki absorbesine yardımcı olur. Kalsiyum kalbi etkileyebilir. Bazı idrar sökücüler vücuttaki kalsiyum miktarını artırabilir. Bazı idrar sökücüler ile birlikte büyük miktarda D vitamini alınması, vücutta çok fazla kalsiyum olmasına neden olabilir. Bu da böbrek problemleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu idrar sökücüler klorotiyazid (Diuril), hidroklorotiyazid (HydroDIURIL Esidrix), indapamid (Lozol), metolazon (Zaroxolyn) ve klortalidon(klortalidon) olarak sayılabilir.


Simetidin (Tagamet)


Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.

D vitamini vücudun kullanabileceği bir forma dönüşür. Simetidin (Tagamet), D vitamini, vücudun D vitaminine dönüşüm hızını veya işlevini düşürebilir. Ama bu etkileşim çoğu insan için önemli değildir.


Heparin


Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Heparin kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır ve uzun bir süre için kullanıldığı zaman kemik kırılması riskini artırabilir. Bu ilaçlar, kalsiyum ve vitamin D bakımından zengin bir diyetle alınmalıdır.


Düşük molekül ağırlıklı heparinin (DMAH)


Etkileşim Değerlendirme: Küçük derecede etkileşimi vardır. Dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun.
Bazı ilaçlar, düşük molekül ağırlıklı heparinler ile uzun süre kullanıldığında kemik kırılması riskini artırabilir. İnsanlar bu ilaçları, kalsiyum ve vitamin D açısından zengin bir diyet ile almalıdırlar.
Bu ilaçlar, enoksaparin (Lovenox), dalteparin (Fragmin) ve tinzaparin (Innohep) içerir.

 

D VİTAMİNİ İLE İLGİLİ DOZAJLAR


Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırmalar incelenmiştir:


Ağızdan:


Osteoporoz ve kırıkların önlenmesi için: Günde ortalama 400-1000 IU yaşlı yetişkinler için kullanılır. Bazı uzmanlar ise günde 1000-2000 IU yüksek dozlarda önerilir.
Düşmenin önlenmesi için: 800-1000 IU/gün,1000-1200 mg/gün kalsiyum ile kombine edilerek kullanılır.


Multipl skleroz (MS) önlemek için: Her gün en az 400 IU bir multivitamin takviyesi şeklinde esas alınarak uzun vadeli kullanılmaktadır.


Tüm kanser türlerini önlemek için: Postmenopozal kadınlarda 1100 IU/gün
D3 (kolekalsiferol) ile 1400-1500 mg/gün kalsiyum kullanılır.


“Statinler” olarak adlandırılan ilaçlar nedeniyle kas ağrısı için: Bir hafta50.000 adet vitamin D3 (kolekalsiferol) ya da vitamin D2 (ergokalsiferol) veya günde bir kez 400 IU.


Gripi önlemek için: D vitamini (kolekalsiferol) günde 1200 IU.
Çoğu vitamin takviyeleri (10 mcg) sadece 400 IU D vitamini içerir


The Institute of Medicine, nüfusun çoğu için tavsiye edilen günlük ortalama D vitamini miktarını 2010 yılında şu şekilde yayınlamaktadır. Miktar yaşa göre değişmektedir.

 

 

 

YAŞ

MİKTAR (GÜNLÜK)

1-70 yaş

600 IU

71 yıl ve daha yaşlı

800 IU

Hamile ve emziren kadınlar

600 IU

0-12 ay bebek

400 IU

 

Bazı kuruluşlar ise yüksek miktar tavsiye ediyorlar. 2008 yılında Amerikan Pediatri Akademisi, ergenler de dahil olmak üzere tüm bebekler ve çocuklar için günlük asgari günlük alım miktarını 400 IU D vitamini olarak tavsiye etmişlerdir.


Ulusal Osteoporoz Vakfı, 50 yaş altındaki yetişkinler için günlük 400 IU- 800 IU arası, yaşlı yetişkinler için ise günde 800 IU -1000 IU D vitamini alımını önermektedirler.


Kuzey Amerika Menopoz Derneği, düşük güneş ışığına maruz kalma nedeniyle, eksiklik riski altında olan kadınlar için günlük 700 IU- 800 IU önerir.


Kanada Osteoporoz Derneği Rehberi D vitamini 50 yaşına kadar olan insanlar için günde 400 IU ve 50 yaş üstü kişiler için günde 800 IU önerir.


Osteoporoz Kanada, 50 yaş altındaki yetişkinler için günlük 400-1000 IU ve 50 yıl yaş üstü yetişkinler için günlük 800-2000 IU önerir.


Kanada Kanser Derneği Kanada’daki yetişkinler için sonbahar ve kış aylarında 1000 IU / gün önermektedir. Düşük D vitamini düzeyleri daha yüksek bir riske sahip olanlar için, bu doz yıl boyunca alınmalıdır. Bu durum koyu tenli olan kişilerden genellikle ciltleri çok katla kaplı giysiler giyen ve sık sık dışarı çıkmayan insanları içerir.


Pek çok uzman bu düzeyleri karşılamak amacıyla kolekalsiferol içeren D vitamini takviyeleri kullanmanızı önerir. Ayrıca D vitamininin ergokalsiferol olarak adlandırılan başka bir form daha güçlüdür.

 

D VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

D vitamini vücut için oldukça önemli olup, eksikliğinde önemli problemler ile karşılaşılabilmektedir.

D vitamininin genel olarak faydaları arasında;

 • Kemik sağlığını geliştirmek,

 Emilim yolu ile yüksek miktarda kalsiyum alımının sağlanması ile,

 • Kas ve kemik ağrılarının giderilmesi,
 • Diyabet riskinin azalması,
 • Kalp krizi riskinin azaltılması

Gibi genel olarak faydaları vardır.

 Ayrıca kan basıncınız önerilen değerin altında ise, doktora gittiğinizde size önereceği ilk takviye D vitaminidir. Günlük olarak alınması gereken en önemli takviyelerden biri de bu sebepten dolayı D vitaminidir.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre D vitamini aktivitesi ne kadar fazla ise kanser hücrelerinin gelişim hızı o kadar azalacaktır.

D vitamininin,

Kanser hücrelerini inhibe edici yani engelleyici bir özelliği vardır.

 • Ayrıca vücudun direnç sistemini de arttırarak hastalıklar ile savaşmada etkili bir işlevi vardır.
 • D vitamininin asıl görevlerinden biri de kemik sağlığını korumaktır.

 D vitamini eksikliğinde kemik yumuşaması (osteomalacia) ve kemik kırılganlığı (osteomalasis) meydana gelir. Kemik sağlığınızı korumak adına günlük yeterli miktarda D vitamini alımını gerçekleştirmeniz gereklidir.

Şimdi de D vitamininin faydalarından çok daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

1.Zihinsel Keskinlik (epilepsy-symptoms)

 • Hafıza gelişimini sağlayarak unutkanlığı azaltmaktadır.

2.Soğuk Algınlığı

 • D vitamininin bir diğer faydası da soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı mücadele eden bir yapısının olmasıdır.

3.Kalp Sağlığı (Estrogen-protect-women-Cardiovascular-Disease)

 • D vitamininin faydalarından bir diğeri de kalp sağlığını koruması ve güçlendirmesidir.

4.Saç Sağlığı

 • D vitamininin ölü saç hücrelerinin reseptörlerini uyarma ve canlandırma yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir.

5.Kanser

 • Hemen tüm kanser çeşitlerinin sebeplerinde D vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Kanser hastalığının sebepleri arasında D vitamini var ise, gerekli önlemleri alarak D vitamini açığınızı kapatın ve kanser riskinizi azaltın.

 

6.Sağlıklı Kemikler

Kemik sağlığı için genel olarak 2 önemli faktör vardır. Bunlardan birisi kandaki fosfor üretiminin arttırılması ve kalsiyum dengesinin ayarlanmasıdır. Bu 2 faktör düzgün bir şekilde işlediğinde kemik sağlığınız gayet iyi olacaktır. Bu 2 faktörü sağlamak da D vitamininin görevleri arasındadır. Vücudun yapısı gereği kalsiyumun bağırsaklardan emilmesi gerekir. Aksi takdirde fazla miktarda emilen kalsiyum böbreklerden idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Çocuklarda D vitamini eksikliği, raşitizm, bozulmuş mineral dengesi ve kemiklerde yumuşamaya sebep olur. Ayrıca bir diğer sonucu da ciddi miktarda çarpık bacakların oluşmasıdır. Yetişkinlerde ise D vitamini eksikliği osteomalazi ve osteoporoz gibi kemik sorunlarına dönüşmektedir. Osteomolozi, zayıf kemik yoğunluğu sonucu kas zayıflığı, omurga, femur ve humerus kırıklarına sebep olur. Osteoporoz ise menopoz sonrası kadınlarda ve yaşı ilerleyen erkeklerde sıkça rastlanan bir kemik rahatsızlığıdır.

Ayrıca hamile bayanların D vitamini eksikliğinde sezeryan ihtiyacının artmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden D vitamini miktarı ne kadar fazla olursa, bebek de o kadar sağlıklı olacaktır.

 

Kargo Bilgisi

Kargo Çıkış Yeri (Ülke/Şehir)

Türkiye - İSTANBUL

Kargo Kime ait?

Ücretsiz Kargo

Satıcının Gönderi Yapabileceği Alanlar

Tüm Türkiye

Kargo Gönderim Süresi

5 gün içerisinde kargo

Satıcının tercih ettiği kargo firmaları
 • aras kargo

E-Ticaret ile Hemen AL

Bu ürünü sadece Peşin fiyatına alabilirsiniz.