İyi geceler Ziyaretçi!
Bookmark and Share Yazdır
Mağaza Logosu

Aşçıoğlu A.Ş

Bitkisel ürün ve vitamin satışı NATUREL HEALTHEIS 13 yıllık Marka

ARTCHOKE+MÜLK THISTLE -ENGINAR HAPI İlan No: #83212

70 TL

İSTANBUL / ŞİŞLİ / MECİDİYEKÖY / MECİDİYEKÖY MAH.

  

Bu ürünü sadece Peşin fiyatına alabilirsiniz.

 • İlan Tarihi
  11 Şubat 2019
 • Kimden
  Mağazadan
 • Kargo Süresi
  5 gün
 • Takas
  Hayır
 • Durumu
  Sıfır

Kullanıcı Bilgileri

Açıklama

Artchoke+Mülk Thistle


Enginar Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır. Enginar suyu kalp çarpıntısına iyi gelir. Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır.

Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir. Karaciğer rahatsızlığı olanlar, enginarın karaciğer üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle özellikle son zamanlarda Enginar Hapı kullanımına yöneliyorlar. Enginar Hapı faydalı ve pratik olmakla birlikte kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir.

Enginar Bitkisi: 

 

Yumru şeklinde çiçekleri olan ve 2 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan Enginar, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

Enginarın Faydaları: Enginarın kalori ve yağ oranı oldukça düşüktür. 100 gramlık enginar tohumu sadece 47 kalori içermektedir. Bunun yanında diyet lifi açısından çok zengindir. Çok etkili bir antioksidandır. Enginar bol miktarda diyet lifi içeren diğer birçok sebze ve meyve gibi sindirim sistemi için çok faydalıdır.  Bu özelliğinden dolayı, mideyi güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır, kolon kanserine neden olan unsurları ortadan kaldırır.  Kolesterol seviyesinin sağlıklı bir seviyede kalması için ciddi anlamda fayda sağlar. Çok etkili bir antioksidan olması genel anlamda bünyeye inanılmaz katkılar sağlayabilir.

 

Enginarın Kolesterole Faydaları

Enginar Sindirim Sistemine Faydalıdır

Anemi Hastalığına İyi Gelir.

Enginar Karaciğer için oldukça faydalıdır.

Enginar Etkili Bir İdrar Söktürücüdür.

Enginar Bağışıklık Sistemini Korur.

Kemik Sağlığını Korur.

Hücreleri Güçlendirir.

Kan Hücrelerini Kuvvetlendirir.

 

 

Enginar karaciğer için çok faydalıdır; karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir.

Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır.

Enginar mor çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Bir sebze olarak kabul edilmesine karşın yenilen kısmı henüz açmamış çiçek tomurcuğu olduğundan aslında meyve sınıfına girebilir. Tüm sebze ve meyvelerde olduğu gibi enginarın düzenli olarak tüketilmesi sağlığa oldukça faydalıdır.

Enginarın botanikte kullanılan ismi Cynara’dır. Enginar aslında papatyalarla aynı familyadan gelmektedir. Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Akdeniz ülkelerinde yetişir. Çok eski tıp kitaplarında enginarın sağlığa faydaları, özellikle sindirimi kolaylaştırma özelliğine sıkça değinilmiştir. Eski Yunanlılar enginarı bir afrodizyak olarak kabul etmekte, cinsel isteği arttırıp, ilişki süresini uzattığı bilinmektedir.


Enginarı bir afrodizyak olarak düşünmek bazıları için zor olabilir ancak tek faydası bununla sınırlı değildir. Anemi, romatizma, gut hastalığı, hazımsızlık, cilt kaşıntıları ve hatta böcek / yılan ısırmalarında kullanılagelmiştir.

Huzursuz ya da sinirli bağırsak sendromu olarak bilinen (irritabl bağırsak), spastik kolon sorununda oldukça faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırarak hastalığa özgü acı, ağrı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlık bulgularını düzeltmektedir.

Kötü kolesterol olarak bilinen HDL oranlarını düşürmektedir. Özellikle yaprak kısımları kötü kolesterolle savaşmaktadır.

Alkol tüketiminin neden olduğu “akşamdan kalma” olarak değerlendirilen ve vücudun alkole verdiği tepki olarak değerlendirilen baş ağrısı, yorgunluk ve ağız kuruluğu belirtilerini hızlıca gidermektedir.

Enginarın bir diğer faydası iştah kaybını gidermesidir.

Organları temizleyen, zihinsel kapasiteyi arttıran enginar antioksidan özellikte olup, toksik maddelerin atılması ve yaşlanmanın geciktirilmesini de sağlamaktadır.

Enginar karaciğeri uyaran bir madde olduğundan safra sorunları, taşı olanların çok fazla tüketmemeleri önerilmektedir. Ayrıca sıklıkla rastlanan papatya ve kasımpatı bitkilerine alerjisi olanlar aynı aileden olan enginarı yememelidir.

Enginarın ilaçlar ve diğer bitkilerle bilinen bir etkileşimi yoktur.


Deve Dikeni Faydaları ve Kullanımı

Milk Thistle Nedir? Deve Dikeni Tohumu Faydaları Nelerdir? Bilimsel adı Silybum marianum olan Milk Thistle, deve dikeni ve meryamana dikeni olarak da bilinmektedir.

Karaciğer hastalıkları tedavisinde deve dikeninden yararlanmak Eski Yunanlılara kadar uzanır. Bu bitki, 2000 yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Deve dikeninin karaciğer tedavisi üzerinde kullanımı ve yararları konusunda, 300 adetten fazla araştırma vardır. Bu çalışmaların çoğu Avrupa’da gerçekleştirilmiştir ve deve dikeninin, toksik karaciğer hasarı, inflamatuar karaciğer hastalığı ve siroz gibi karaciğerle ilişkili hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri E Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Deve dikeni (Milk Thistle) karaciğerin en yakın dostu olarak anılabilir. Milk Thistle sadece karaciğeri toksinlerden korumakla kalmaz aynı zamanda ciddi bir şifacı rolü de üstlenir. Karaciğer hücrelerini onarmaya yardım eder ve yeni hücrelerin yenilenmesini de destekler.

1970’li yıllarda, Münih Üniversitesi bilim adamları, Milk Thistle’deki karaciğere için yararlı  farmakolojik maddeleri tanımlamışlar ve bu maddelerin bilinen en öldürücü karaciğer toksinlerine karşı nasıl mücadele ettiklerini ayrıntılı bir biçimde açıklayarak bu bitkiyi onaylamışlardır.

Özetle deve dikeni,  karaciğerin günlük görevlerini yürütmesini ve kendini gençleştirme yeteneğini sağlar ve güvence altına alır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bitkideki silymarin ve silybin gibi aktif maddelerin farklı kanser türlerine karşı antitümöral etkisi tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalarda akciğer kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişimini ve yayılmasını azaltıcı etkisi görülmüştür.

Deve Dikeni Faydaları – Milk Thistle Ne İşe Yarar?

Antioksidan

Deve dikeninin içeriğindeki aktif madde olan silymarin vücudu hücre hasarına neden olan serbest radikallerden koruyan kuvvetli bir antioksidandır.

Milk Thistle ekstresi aynı zamanda, içeriğinde glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan özelliklere sahip diğer bileşikleri motive eder.

Glutatyon, karaciğerin detoksifikasyonu için hayati bir maddedir. Bir çalışmada, deve dikeni kullanımı, vücuttaki glutatyon seviyesini %30 oranında yükseltmiştir; bunun anlamı, karaciğerin; vücudu temizlemek ve zehirli maddelerin atılması konusunda görevlerini çok daha etkin olarak yerine getirebilmesidir.

Hepatit ve Alkol Bağlantılı Hastalıklar

• Deve dikeninin karaciğere diğer bir faydası, bir görevli gibi çalışarak alkol tüketiminin neden olduğu toksik durumu önleme yeteneğidir. Büyük miktarlarda alkol tüketimi, karaciğerin fazlaca çalışmasına sebebiyet verdiğinden, uzun vadede siroz gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olur.

• Milk Thistle ekstresi kullanımı, karaciğer hücrelerinin onarılmasına ve yenilenmesine, aynı zamanda iyileştirilmezse siroza yol açan fibrozisi bloke eder. Araştırmalar, Milk Thistle”de bulunan silymarin adlı maddenin sağlıklı karaciğer hücrelerinin hasara uğramasını önlediğini, hasara uğramış hücrelerin ise yenilenmesini desteklediğini göstermektedir. Silymarin, hücrelerin dış reseptör bölgelerini koruyarak, toksinlerin yağlı hücre zarlarından geçip hücrelerin içine girmelerini engeller ve hücrelere girebilmiş olan toksik maddeleri etkisizleştirir.

• Deve dikeninin; siroz, alkol kaynaklı hasarlı karaciğer ve hepatit hastalıklarından muzdarip hastaların tedavilerinde oldukça büyük bir yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Aslında deve dikeni her türlü karaciğer toksisitesinde büyük ölçüde etkilidir.

• Alman araştırmacılar, ölümcül olabilen amanita mantarı zehirlenmesinden sonra oluşan toksik karaciğer hasarının tedavisinde, deve dikeninin oldukça etkili olduğunu saptamışlardır. Alman  Dr. G. Vogel, amanita mantarından zehirlenmiş 49 hastaya normal tedavilerinin yanında hergün Milk Thistle’nin etken maddelerini enjekte etmiş ve ölüm oranı ortalama %30 olan bu mantar zehirlenmesinde, Milk Thistle’nin ölüm oranını sıfıra indirdiğini tespit etmiştir.

• Antioksidanlar ve biyoflavonoidler bakımından zengin olan deve dikeninin, kronik karaciğer hastalarının kanındaki çeşitli enzimlerin düzeylerini düşürdüğü gözlenmiştir.

• 1992 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada Milk Thsitle’nin, karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları bulunan hastalara önemli etkiler sağladığı tespit edilmiştir. 2600’dan fazla hastanın katıldığı çalışmada hastalara 8 hafta süresince her gün standardize edilmiş Milk Thistleprepratı verilmiş ve süre sonunda hastaların %63’ü bulantısı, halsizlik, iştahsızlık ve karında şişkinlik gibi bulguların ortadan kalktığını belirtmişlerdir. Yapılan testlerde, artmış karaciğer enzimlerinin %46’ya kadar azaldığı saptanmıştır. Büyümüş karaciğerlerin %27’si normal büyüklüğe dönmüş ve %56’sı ise belirgin bir küçülme göstermiştir.

• Araştırmalar, Milk Thistle’nin en güçlü etkiyi alkol nedeniyle tahrip olmuş hücrelerde sağladığını göstermektedir. Alman araştırmacılar tarafından alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığı bulunan 116 kişi üzerinde yapılan çalışmada hastalara 2 hafta boyunca her gün 420 miligram Milk Thistle verilmiş ve süre sonunda hastalarda belirgin bir iyileşme tespit edilmiştir. Yine alkol sebebiyle karaciğer yağlanması olan 57 hasta üzerinde yapılan ayrı bir araştırmada Milk Thistle, SGOT enzim seviyesini %80 oranında azaltmıştır.

• Alman araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmalarda hepatit hastalarına 9 ay süresince günde  420 miligram Milk Thistle verilmiş ve süre sonunda yapılan testlerde karaciğer harabiyetinin iyileştiği tespit edilmiştir.

• ‘Alternatif Tıp Tam Rehberi’ adlı kitabın yazarlarından Dr. W. Lee Cowden deve dikeninin  her zaman, dilaltı L-glütasyon  ile birlikte alınması gerektiğini belirtmiştir.

(Karaciğer için faydalı diğer maddeler; catechins, alpha lipoic acid, selenyum, B vitaminleri ve ozon-oksijen tedavisidir)

Safra taşları

Devedikeni safra akışını uyarır ve hem safra taşının önlenmesi, hem de tedavisinde etkilidir.

Milk Thistle Nasıl Kullanılır? 

Optimum sağlık yararları elde etmek için önerilen doz; günde 2-3 defada alınmak üzere, 200-420 mg silymarin kullanımıdır. Piyasada; 80% silymarin içeren standardize edilmiş deve dikeni kapsülü bulacaksınız. Örneğin 420 mg silimarin için 525 mg’lık Milk Thistle dozunun alınması gerekir. Doz, tek seferde değil gün içerisinde üçe bölünerek alınır.

Tedavi amaçlı önerilen doz günlük 420 mg silymarin alımıdır. Araştırmalara göre, alkolden kaynaklanan karaciğer hasarında 2 ay, kronik hepatit durumunda ise 6 ila 12 ay kullanımı gerekmektedir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, kullanılan ürünün kalitesidir. Bitkisel ilaç üretimi denetime tabi olmadığı için yetersiz ya da sahte ürünlerle karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu yüzden güvenilir firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Almanya’da genellikleLegalon 70 adlı ürün kullanılmaktadır.

Milk Thistle’nin etken maddesi silymarin suda yeteri kadar çözünmediği için çay olarak kullanımı etkili olmaz.

Milk Thistle Yan Etkileri

• Doktor onayı ve gözetiminde kullanılmalıdır.

•Kesin olmamakla birlikte sitokrom enzimlerini baskılayarak sentetik ilaçlarla etkileşime girebileceği belirtilmektedir. (Sitokin P 450 enzim sistemiyle metabolize olan ilaçlarla beraber kullanırken olası ilaç etkileşimler düşünülerek ilaçlarla aynı anda alınmaması ve arada zaman farkı bırakılması öneriliyor)

• Hormon reseptörü pozitif meme kanseri olan kişiler doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

 

 

Kargo Bilgisi

Kargo Çıkış Yeri (Ülke/Şehir)

Türkiye - İSTANBUL

Kargo Kime ait?

Ücretsiz Kargo

Satıcının Gönderi Yapabileceği Alanlar

Tüm Türkiye

Kargo Gönderim Süresi

5 gün içerisinde kargo

Satıcının tercih ettiği kargo firmaları
 • aras kargo

E-Ticaret ile Hemen AL

Bu ürünü sadece Peşin fiyatına alabilirsiniz.